Nebezpečí chlorované vody

Nebezpečí chlorované vody

V dubnu 2007 byl v americkém časopise WC&P (Water Conditionig & Purification) zveřejněn článek o nebezpečí, jaké představuje chlorovaná voda v koupelně. Ukazuje se, že chlór, který se používá k baktericidní úpravě vody je nebezpečný nejen při pití vody z kohoutku, ale dokonce i když se sprchujeme!

Chlór je účinný baktericidní prostředek, který se začal používat jako dezinfekce téměř před dvěma stoletími a s největší pravděpodobností zachránil statisíce životů díky jeho schopnosti ničit škodlivé bakterie a viry. Současně však působí jako jed i na člověka. Chlór, zelenožlutý plyn, který se dobře rozpouští ve vodě, nám může připadat jako relativně zdraví neškodný – vždyť místní vodárny chlorují vodu už v průběhu mnoha generací – ale vůbec tomu tak není.

Volný chlór ve vodě okysličuje a hubí mikroorganizmy, ale současně reaguje s dalšími látkami a vytváří jedovaté sloučeniny. Ve 20. letech 19. století považovali evropští lékaři, znepokojení vysokými počty úmrtí na následky epidemií, dezinfikování chlorováním za všelék. Nezapomínejme však, že za 1. světové války byl chlór použit také jako chemická zbraň.

Vědci předpokládají, že jak chlór, tak i jeho deriváty, vzniklé jeho reakcí s jinými látkami, může být příčinou zvýšeného rizika kardiovaskulárních chorob, alergických reakcí a samovolných potratů u těhotných žen. Vědecké výzkumy ukazují, že používání chlorované vody vede v mnoha případech ke zvětšování močového měchýře a ke vzniku rektální rakoviny. Zdůrazňují rovněž, že toxiny související s chlórem mohou představovat „nejzávažnější ekologické karcinogenní látky, způsobující rakovinové nádory“.

Neměl by se podceňovat škodlivý vliv chlorované vody, používané při sprchování. Místní vodárny často v letních měsících zvyšují množství chlóru přidávané do vody, aby eliminovaly riziko bakteriální kontaminace. Třebaže jsou používané koncentrace chlóru relativně nízké, přesto jsou škodlivé pro zdraví lidí i zvířat. Důsledky vdechování vysoce koncentrovaného chlóru mohou být pro člověka fatální. I v případě, že zápach chlóru necítíte, může představovat skrytou hrozbu ve vodě, kterou se sprchujete a způsobovat různá onemocnění – od bolestí hlavy až po neurotoxické reakce, může dokonce dojít i k rozvoji rakovinových nádorů.

Chlorovaná voda může představovat vážné nebezpečí, protože toxiny obsažené ve vodě pronikají do organismu nejen dýchacími orgány, ale i skrz kůži. Chlór zbavuje pokožku přirozeného tukového filmu, vysušuje, způsobuje svědění a předčasné stárnutí pokožky. Dokonce i vlasy se působením chlóru stávají suchými a lámavými. Okolnosti si vynucují používání chlóru při čištění vody pro domácnosti, ale chlór se nesmí dostat do vody, kterou se myjeme, a už vůbec ne do vody, kterou pijeme.

Úplné znění článku najdete zde

Výběr filtrů Aquaphor - Podle využití

Vodní filtry Aquaphor - plaťte kartou!

Náš partner

Náš partner: upravenavoda.cz vodní filtry, filtrační konvice, reverzní osmóza

Doporučujeme z nabídky - vodní filtry AquaphorAquaphor - informace pro zákazníky

Sídlo

Výdejní místo


Žitná 565/16
120 00 Praha 2