Správný výběr čističe

Každý, kdo dospěl k rozhodnutí pořídit si čistič vody, se nevyhnutelně setká s problémem výběru – jaký filtr koupit? S líbivým designem, nebo ten, který bývá nejčastěji v reklamách, zahraniční, nebo domácí výroby, se samostatným kohoutkem, filtrační konvici, anebo filtr, který nám poradí soused? Ovšemže si vážíme názoru Vašeho souseda, ale přece jen vybíráte filtr pro sebe, a proto se pokusíme proniknout do problému hlouběji.

ZA PRVÉ. Musíme zjistit, který typ čističe vody potřebujete právě Vy.

Domácí čističe vody se liší navzájem jak konstrukcí, tak technickými parametry. Proto je třeba při výběru nejprve definovat svoje požadavky a ty pak skloubit se svými možnostmi.

Rozebereme proto základní třídy domácích čističů vody:

Čistič vody typu „filtrační konvice“

Princip funkce
Voda samospádem protéká z jedné nádoby do druhé a přitom prochází přes vrstvu sorbentu.

Výhody
Čistič nepotřebuje přípojku na vodovod, jednoduše se obsluhuje, nevyžaduje žádnou kontrolu za provozu. Je vhodný pro kanceláře, ubytovny, chaty bez vlastního vodovodu.

Nedostatky
Stupeň čištění je obvykle nižší, než je tomu u čističů vody, připojených přímo na vodovod. Objem očištěné vody je roven objemu konvice (obvykle 1–1,7 litru). Pokud tedy například potřebujete na polévku 3 litry vody, musíte konvici naplnit dvakrát.

Čistič vody na kohoutek

Princip funkce
Čistič vody se nasazuje na kohoutek a voda přes něj proudí pod tlakem.

Výhody
Nízká cena. Malé rozměry (výhoda při použití na cestách).

Nedostatky
Malý objem sorbentu, čili nízká produktivita (0,3–0,5 l/min) (pokud vám někdo slibuje, že filtrovat lze rychleji, nevěřte, zázraky se nedějí). Nutnost používat samostatnou nádobu pro slévání a uchovávání čisté vody. Budete muset nasazovat a snímat filtr, pokud není opatřen přepínačem. Mimochodem, v tomto případě bude filtr trvale viset na kohoutku a „krášlit“ tak vaši kuchyni i Váš život.

„Čistič vody na myčák“

Princip funkce
Čistič vody se nenasazuje přímo na kohoutek, ale umisťuje se vedle na kuchyňskou linku a připojuje se na kohoutek pružnou hadicí. Voda proudí přes filtr pod tlakem.

Výhody
Vyšší produktivita než u filtru na kohoutek (1–1,5 l/min). Není třeba samostatná nádoba na čistou vodu.

Nedostatky
Zabírá místo na kuchyňské lince (pokud však má filtr zajímavý design, lze i to považovat za plus). Filtr je nutno připojovat a po ukončení filtrace opět odpojovat.

Stacionární čistič vody se samostatným kohoutkem pro čistou vodu

Princip funkce
Čistič vody je trvale namontován na vodovodní potrubí. Samotný čistič je umístěn pod výlevkou a nad výlevku je vyveden samostatný kohoutek – pouze pro čistou vodu.

Výhody
Stupeň čištění vody je obvykle vyšší než je tomu u čističů jiných typů. Vysoká produktivita. Dlouhá životnost. Samostatný kohoutek pro čistou vodu. Čistič vody je umístěn pod pracovní deskou linky a nezabírá tak místo. Pohodlné a komfortní používání. V každém okamžiku máte k dispozici tolik vody, kolik jí potřebujete.

Nedostatky
Vysoká počáteční cena.

Takže jaký typ čističe vody si vybrat?

Pokud žijete sám a jste zvyklý na spartánské podmínky, může Vám plně postačit filtrační konvice nebo filtr na kohoutek. Jestliže jste zvyklý na komfort anebo prostě máte velkou rodinu a musíte hodně vařit, určitě oceníte praktičnost stacionárního filtru.

ZA DRUHÉ. Efektivita čištění

Samozřejmě při výběru vodního filtru je třeba vzít v úvahu i jeho efektivitu, tedy procento zachycených nežádoucích příměsí. Tyto údaje lze najít v dokumentaci čističe vody.

Jistě, abychom mohli správně vybrat typ filtru, který bude efektivně čistit vodu, musíme vědět, které konkrétní příměsi chceme z vody odstranit.

Pokud se jedná o dočištění vodovodní vody, nejčastěji jde o technogenní znečištění a to nám poněkud usnadňuje výběr. Lze s velkou dávkou jistoty říci, že ve vodovodní vodě budou ve velkém množství obsaženy tyto příměsi:

  • nerozpustné příměsi (písek, částice oxidů železa – prostě rzi);
  • organické látky (fenoly, chlorované organické sloučeniny, pesticidy, ropné produkty);
  • rozpuštěné anorganické látky, zejména soli kovů (olovo, měď, zinek);
  • a samozřejmě rozpuštěný chlór, neodmyslitelná součást městské chlorované vody.


K odstranění všech těchto příměsí z vody musí čistič obsahovat mechanický filtr, uhlíkový sorbent a iontový materiál.

ZA TŘETÍ. Výrobce.

Na trhu dnes najdeme mnoho firem, zabývajících se čištěním vody. Jsou to cizí i domácí společnosti. Jsou zde firmy, které v oboru pracují už dlouhou dobu, i firmy, pro které je tato produkce víceméně příležitostná.

Samozřejmě je vhodné se orientovat na společnosti, pro které je výroba čističů vody profilovou činností, kterou se zabývají už dostatečně dlouho.

Kromě toho je třeba rozlišovat firmy „montážní“ od firem, které se seriózně zabývají vývojem a výrobou a produkují originální a kvalitní výrobky. To se v první řadě týká „náplně“ čističů vody – sorbentu, tedy látky čistící vodu.

Nezapomínejme také na to, že „hodnotné“ nápady a řešení si zasluhují, aby byly patentovány. O činnosti společnosti tedy vypovídá i množství patentů vydaných na její jméno.

ZA ČTVRTÉ. Zahraniční nebo domácí výrobek?

Jaký čistič vody koupit, zahraniční nebo domácí? Správná odpověď zní: koupit ten, který lépe čistí vodu. Názor, že zahraniční čističe fungují lépe, je mylný. Ani ruské filtry většinou nejsou horší než jiné zahraniční, naopak jsou na tom často lépe. Známé zahraniční firmy obvykle věnují největší pozornost vnějšímu vzhledu svojí produkce, a ne vnitřnímu obsahu. Často jejich produkce připomíná bývalé alegorické vozy: uvnitř stařičký náklaďák a zvenku překližkové panely s obrázkem kosmické lodi.

V poslední době se často mluví o tom, že ruské čističe vody jsou lepší než dovážené, protože jsou vyvinuty speciálně pro místní vodovodní vodu. Je to současně i pravdivé tvrzení i přehnané.

Přehnané je proto, že opravdu dobrý filtr je schopen kvalitně vyčistit libovolnou vodu, ať ruskou, americkou nebo třeba africkou. Není přitom důležité, kde byl čistič vody vyroben. Filtry AQUAPHOR se například vyrábějí v Rusku, ale úspěšně fungují v USA, v Evropě i v Asii.

Částečně je to i pravda, protože v Rusku je skutečně voda jedna z nejšpinavějších na světě. Také potrubí je železné a zrezavělé, a ne plastové, jako v Západních zemích. Proto je docela možné, že výrobci zahraničních filtrů nepočítají s tím, že by ve vodě mohlo být takové množství různých, někdy zcela nečekaných příměsí. Ruští výrobci filtrů ruskou vodu dobře znají, protože ji každý den pijí.

A další podstatný detail. Samozřejmě je výborné, když čistič vody ideálně funguje. Ovšem gumové těsnění může přestat těsnit, víčko může prasknout, drobná součástka se může ztratit, a co potom? Drahý výrobek se stane nepoužitelným. Pokud je čistič ruské výroby, prakticky všechny problémy lze vyřešit kontaktováním výrobce. AQUAPHOR například nikdy neodmítá uživatele svých výrobků, pokud požadují záměnu opotřebených a poškozených náhradních dílů filtru, i když byla porucha způsobena uživatelem (rozbitá víčka, ulomené páčky, ztracené nebo poškozené díly). A tím spíše je pro ruského výrobce jednodušší provádět záruční opravy vodních čističů (zvláště se to týká drahých stacionárních systémů).

Kromě toho jsou zahraniční filtry pochopitelně dražší než ruské. Pravdou je, že vyšší cena nesouvisí s vysokou kvalitou, ale s vyššími náklady na dovoz produkce ze zahraničí. Takže vybírejte sami.

ZA PÁTÉ. Co má čistič vody umět a co ne.

Kromě účinného čištění vody musí domácí čistič odpovídat následujícím požadavkům:

Materiály, ze kterých je vyroben čistič, musí být bezpečné.

Čistič vody musí snižovat koncentraci škodlivých příměsí za běžného provozu a také musí chránit uživatele před možnými nárazovými výrony nečistot (v tomto případě musí snižovat koncentraci příměsí alespoň na úroveň maximální přípustné koncentrace).

Nežádoucí látky musí být z vody odstraňovány nevratně, tj. nesmí se vracet zpět do vody ani po skončení životnosti filtru a při nedodržení provozních podmínek (zvýšený tlak, teplota, rychlost průtoku).

Materiály použité v čističi vody musí bránit tomu, aby se v nich rozmnožovaly mikroorganizmy.

Deklarované provozní parametry (např. životnost) musí odpovídat rozměrům a konstrukci čističe vody. Nelze očekávat, že čistič o velikosti sklenice bude pracovat věčně. Věčným filtrem může být jedině cedník.

ZA ŠESTÉ. Z jakých materiálů musí být vyroben čistič vody?

Čistič vody přichází do kontaktu s potravinářskou vodou a musí proto být vyroben z „potravinářských“ materiálů. Pokud máte pochybnosti, zkuste si prostě čichnout k plastovým dílům filtru. Tento způsob je zvláště efektivní u filtračních konvic. Konvice musí být zcela bez zápachu.

Co se týče čističe vody se samostatným kohoutkem, který se připojuje na vodovod stacionárně a je trvale pod tlakem, stojí za to zaměřit se na pevnostní charakteristiky materiálů, ze kterých je vyrobeno pouzdro čističe. Pokud má například pouzdro krásné puntíkaté zbarvení na způsob dalmatina, je třeba si uvědomit, že se jedná pravděpodobně ne o úmysl návrháře, ale o využití recyklovaného plastu, se všemi z toho vyplývajícími důsledky. Při výrobě moderních čističů vody někteří „poctiví“ výrobci používají plasty se skleněným plnidlem. Pevnost takových plastů je o řád vyšší než je tomu u obyčejných plastů. Poněkud vyšší je ovšem i cena.

Proto pokud chcete, aby se partaj pod vámi nikdy nedozvěděla, že používáte čistič vody se samostatným kohoutkem, zaměřte se na to, z jakých materiálů je vyroben.

Výběr filtrů Aquaphor - Podle využití

Vodní filtry Aquaphor - plaťte kartou!

Náš partner

Náš partner: upravenavoda.cz vodní filtry, filtrační konvice, reverzní osmóza

Doporučujeme z nabídky - vodní filtry AquaphorAquaphor - informace pro zákazníky

Sídlo

Výdejní místo


Žitná 565/16
120 00 Praha 2