Voda cennější než peníze

Voda cennější než peníze

Náš organizmus vstřebává a zpracovává živiny rozpuštěné ve vodě. Bez vody by tento proces byl nemožný. Krev, která sestává z 92 % z vody, roznáší živiny do všech částí těla a poté opět tatáž voda odvádí odpadní látky ze střev a ledvin. Jedinečné vlastnosti vody, a sice schopnost konzervovat teplotu a z druhé strany rychle se vypařovat, umožňuje stabilizovat teplotu těla v zimě i v létě. Voda obsažená v kloubech plní funkci mazadla, které snižuje tření. Tělo dospělého člověka je tvořeno více než ze 70 % vodou. Můžeme tedy plným právem říci: jsme to, co pijeme!

Potřeba vody pro organizmus

Dokonce i při nepříliš aktivním způsobu života náš organizmus potřebuje pro normální funkci přijmout denně 1,5–2 litry vody. Navíc potřebujeme vypít 1–3 sklenice vody na každou hodinu zvýšené fyzické aktivity. Aby nedošlo k přehřátí organizmu za horkého počasí, tělo zvyšuje vylučování potu, a tedy vyžaduje rovněž zvýšený přísun tekutin, aby správně fungovala regulace teploty těla a my se cítili normálně. Za chladného počasí intenzivně dýcháme, abychom se zahřáli a s vydýchaným vzduchem opět ztrácíme vodu ve formě páry. Proto ani v zimě nesmíme přísun vody omezovat. Ve vytápěných a klimatizovaných místnostech bývá obvykle vzduch suchý a proto i doma je třeba dodržovat pitný režim.

Voda v potravinách

Mnohé potraviny, které nám chutnají, obsahují málo vody, nebo její většina se z nich ztrácí během tepelné úpravy. Čerstvé ovoce a zelenina obsahují dostatek vody, a proto pokud jich konzumujeme dostatečné množství, můžeme snížit svou denní normu příjmu tekutin až na jeden litr. Voda obsažená v ovoci a zelenině je bohatá na lehce stravitelné stopové prvky a živiny. Navíc voda obsažená v buňkách rostlin je svou strukturou podobná vodě obsažené v našich buňkách, což má za následek, že náš organizmus nespotřebuje tolik energie a času na její trávení, jako je to v případě zcela destruované převařené vody.

Buďte pozorní při výběru nápojů! Ne všechny z nich naplní vláhou váš organizmus.

Dietní nápoje obsahují místo cukru náhradní sladidla. Tyto náhražky posílají do mozku signály, že jídlo (energie) dorazilo do žaludku. Protože organizmus nedostal to, co mu bylo slíbeno, pokračuje v posílání signálů až do té doby, než dostane opravdové jídlo. Proto lidé, kteří pijí dietní nápoje během dne, mají sklon k nadměrné konzumaci potravin!

Ale tuto vazbu mezi mozkem a žaludkem lze využít i pro dobrou věc a efektivněji. Dietologové doporučují mít vždy po ruce láhev pitné vody, a vždy když máte nutkání nahlédnout do lednice, nejdříve se napijte vody. Ve většině případů pocit hladu zmizí. Ale není dobré pít vodu z chladničky, protože studená voda zpomaluje látkovou výměnu a to vede k nadváze.

Ovocné nektary obsahují mnoho cukru nebo jeho náhražek.

Panuje názor, že ovocné šťávy jsou zdravé pro organizmus, ale i zde dochází k mýlce. Šťáva balená v krabicích obsahuje mnoho fruktózy a některých přísad bez chuti. Pokud držíte dietu, raději šťávy vůbec nepijte, nebo je alespoň řeďte v poměru 1:1, abyste se vyhnuli zbytečným kaloriím. Jezte ovoce bohaté na vlákninu a živiny, místo pití ředěného cukrového sirupu!

Ne všechny nápoje dodávají organizmu vodu. Tradiční čaj a oblíbená povzbuzující káva obsahují kofein. Ten má močopudný účinek, čili má opačný, odvodňovací efekt. Dále nezapomínejme, že nápoje sycené oxidem uhličitým napomáhají rozvoji celulitidy.

Takže: pijte! Pijte mnoho, ale s rozumem, se znalostí problematiky. Pamatujte, že každá sklenice vody vypitá s rozumem, to je zdraví, které sami sobě každý den darujete. A zdraví je cennější než peníze!


 

Výběr filtrů Aquaphor - Podle využití

Vodní filtry Aquaphor - plaťte kartou!

Náš partner

Náš partner: upravenavoda.cz vodní filtry, filtrační konvice, reverzní osmóza

Doporučujeme z nabídky - vodní filtry AquaphorAquaphor - informace pro zákazníky

Sídlo

Výdejní místo


Žitná 565/16
120 00 Praha 2